
B And R 8v1045.001-2 Servo Drive
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r Servo Drive
In Stock
Product Specifications
| Cooling Method | Air cooling |
| Power Supply | AC power supply |
| Operating Temperature | 0AdegC to 50AdegC |
| Output Current | Up to 45 A |
| Noise Level | Low |
| Rated Current | 45 A |
| Current Range | Up to 45 A |
| Application | Servo drive for motion control |
| Power Factor | High |
| Output Type | Analog and digital outputs, Other |
| Features | Compact design Reliable performance |
| Working Temperature | 0AdegC to 50AdegC |
| Rated Power | Depends on configuration |
| Phase | Other, 3-phase |
| Connector Type | DIN connector |
| Product Type | ACOPOS Servo Drive |
| Output Power | As per connected motor power |
| Output Frequency | Variable up to 500 Hz |
| Input Voltage | 3-phase 400V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage and undervoltage protection |
| Efficiency | High |
| Material | Metal casing |
| Line Regulation | Stable under varying loads |
| Storage Temperature | -20AdegC to 70AdegC |
| Weight | Approx. 2.5 kg |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































