
B&r Cp476 Plc
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, fast processing, LED status indicators, modular expansion |
| Connector Type | Screw terminal blocks |
| Rated Current | 0.5 A |
| Current Range | 0-0.5 A |
| Cooling Method | Natural convection |
| Phase | Single Phase |
| Output Type | Other, Digital outputs (PNP) |
| Power Factor | >0.95 |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Output Current | Max 0.5 A |
| Rated Power | 12 W |
| Power Supply | 24 V DC external supply |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Noise Level | Low |
| Application | Automation control systems |
| Product Type | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Output Power | 24 V DC, 500 mA |
| Output Frequency | DC, not applicable |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Voltage Protection | Overvoltage and reverse polarity protection |
| Efficiency | High operational efficiency |
| Material | Industrial-grade plastic and metal housing |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 315 g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb plc in Bhavnagar
Report incorrect details
































