
B&r Cp474 Plc
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Rated Power | Not Applicable (PLC) |
| Output Type | Other, Digital and Analog Outputs |
| Features | Modular Design, Expandable I/O, Network Communication, LED Indicators |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Power Supply | 24 V DC |
| Rated Current | Not Applicable (PLC) |
| Phase | Other, Single Phase Power Supply |
| Current Range | Not Applicable (PLC) |
| Application | Automation, Process Control, Industrial Machinery |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Noise Level | < 50 dB |
| Power Factor | Not Applicable (PLC) |
| Connector Type | Pluggable Terminal Blocks |
| Output Current | Not Applicable (PLC) |
| Product Type | BR CP474 PLC |
| Output Power | Not Applicable (PLC) |
| Output Frequency | Not Applicable (PLC) |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Voltage Protection | Integrated Overvoltage Protection |
| Efficiency | High (typically >90% for control circuits) |
| Material | Industrial Grade Plastic Housing |
| Line Regulation | Low (Precise regulation for digital signals) |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 395 g |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb plc in Bhavnagar
Report incorrect details
































