



B&r 7cp476-020.9 Process Control Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r
In Stock
Product Specifications
| Current Range | 0-2.5 A |
| Output Type | Other, Digital and Analog output options |
| Rated Power | -- |
| Output Current | 2.5 A max |
| Application | Automation and process control systems |
| Power Factor | >0.95 |
| Features | DIN rail mounting | Status LEDs | Short circuit protection |
| Noise Level | <40 dB |
| Rated Current | 2.5 A |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Phase | Single Phase |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Cooling Method | Natural convection |
| Connector Type | Removable terminal block |
| Power Supply | 24 V DC external |
| Product Type | Process Control Module |
| Output Power | -- |
| Output Frequency | -- |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Voltage Protection | Integrated overvoltage and reverse polarity protection |
| Efficiency | Up to 92% |
| Material | Industrial-grade plastic housing |
| Line Regulation | <0.1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 140 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Power Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details





























