



B&r 7cp476.60-1 Central Processor Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
B&r
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 0 to +60AdegC |
| Features | Integrated diagnostics, Real-time clock, Hot swappable |
| Output Type | Other, Digital / Analog |
| Power Supply | External, 24 V DC |
| Output Current | 5 A max |
| Noise Level | <40 dB |
| Current Range | 0-5 A |
| Working Temperature | 0 to +60AdegC |
| Power Factor | >0.95 |
| Rated Power | 120 W |
| Rated Current | 5 A |
| Phase | Other, Single |
| Cooling Method | Passive cooling |
| Connector Type | Universal terminal block |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| Product Type | Central Processor Module |
| Output Power | 120 W |
| Output Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Voltage Protection | Overvoltage, Undervoltage, Short circuit protection |
| Efficiency | 85% (typical) |
| Material | Industrial-grade Polycarbonate and Aluminum |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -40 to +85AdegC |
| Weight | 0.85 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Power Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details






























