
El1512 Beckhoff Ethercat Terminal, 2-channel Digital Input
Price: 16500.00 INR / Piece
(16500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
19470.00 INR / Piece
Weight :
50.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | BECKHOFF PLC |
| Length | 68 Millimeter (mm) |
| Width | 12 Millimeter (mm) |
| Height | 100 Millimeter (mm) |
| Weight | 50 Grams (g) |
| Processing Type | Standard |
| Condition | New |
| Dimension (L*W*H) | 68*12*100 Millimeter (mm) |
| Voltage | 24 DC Volt (v) |
| Power Consumption | typ. 130 mA Ampere |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Shipping Rate | 1000.00 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 4 Piece/Pieces |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Weight | 50.00 Gram |
| MRP | 19470.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 1.20 cm |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Shipping Type | flat_rate |
| Packsize | 1 |
| Price | 16500.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 6.80 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
The EL1512 EtherCAT Terminal is an up/down counter and transmits the counter value in an electrically isolated form to the higher-level automation device. When used as a single-channel up/down counter (32-bit), the pulse is set via the clock input; the counting direction is specified via the U/D input. Furthermore, the input can also be used as a gate input for triggering the counter. In 2-counter mode, two separate counters are available (Clock and Clock1 inputs), which can be parameterized as up or down counters. The signal states of the inputs are indicated by light emitting diodes. The EL1512 is particularly suitable for simple counting tasks such as the connection of a flow meter.
Company Details
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07ALFPG6474N1ZM
Certification
ISO 9001:20015
























