
Beckhoff El1124 Ethercat Terminal - 4-channel Digital Input, 5v Dc, 90ma Consumption | 100mm Height, 68mm Length, 12mm Width, 1-year Warranty
Price: 18500.00 INR / Piece
(18500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
21830.00 INR / Piece
Weight :
55.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Processing Type | Standard |
| Condition | New |
| Height | 100 Millimeter (mm) |
| Product Type | BECKHOFF PLC |
| Weight | 55 Grams (g) |
| Length | 68 Millimeter (mm) |
| Voltage | 24 DC Volt (v) |
| Width | 12 Millimeter (mm) |
| Power Consumption | typ. 90 mA Ampere |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 1.20 cm |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 25 |
| Pkg Box Length | 6.80 cm |
| Packsize | 1 |
| Shipping Rate | 1000.00 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| MRP | 21830.00 INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Weight | 55.00 Gram |
| Product Unit | 4 Piece/Pieces |
| Shipping Type | flat_rate |
| Price | 18500.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
The EL1124 digital input terminal acquires the binary 5 V control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the higher-level automation unit. The EtherCAT Terminal has four channels that indicate their signal state via light emitting diodes. The 5 V supply voltage can be generated with the EL9505 power supply terminal, and fed into the power contacts.
Company Details
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07ALFPG6474N1ZM
Certification
ISO 9001:20015

























