
El1202 Beckhoff Ethercat Terminal, 2-channel Digital Input
Price: 17200.00 INR / Piece
(17200.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
20296.00 INR / Piece
Weight :
55.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Processing Type | Standard |
| Condition | New |
| Height | 100 Millimeter (mm) |
| Product Type | BECKHOFF PLC |
| Dimension (L*W*H) | 68*100/12 Millimeter (mm) |
| Weight | 55 Grams (g) |
| Voltage | 24 DC Volt (v) |
| Width | 12 Millimeter (mm) |
| Length | 68 Millimeter (mm) |
| Power Consumption | typ. 110 mA Ampere |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Rate | 1000.00 |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 6.80 cm |
| MRP | 20296.00 INR |
| Product Unit | 4 Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 1.20 cm |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price | 17200.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Weight | 55.00 Gram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Shipping Type | flat_rate |
| Moq | 1 |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
The EL1202 digital input terminal acquires the binary 24 V control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the higher-level automation unit. The EtherCAT Terminal contains two channels whose signal state is indicated by LEDs.
The EL1202 can support the XFC Distributed Clocks technology, i.e. the input data can be acquired synchronously with other data that are also connected in a distributed manner to Distributed Clock terminals. The system-wide DC accuracy is << 1 I s. To this end the user has to switch to terminal version EL1202-0100 (see documentation).
Company Details
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07ALFPG6474N1ZM
Certification
ISO 9001:20015
























