
Beckhoff El1034 Digital Input Terminal - 100mm Height, 68mm Length, 12mm Width | 24v Dc Control Signal, 4 Channels, 1 Year Warranty
Price: 21240.00 INR / Piece
(18000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
21240.00 INR / Piece
Weight :
50.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Processing Type | Standard |
| Condition | New |
| Height | 100 Millimeter (mm) |
| Product Type | BECKHOFF PLC |
| Weight | 50 GSM (gm/2) |
| Width | 12 Millimeter (mm) |
| Length | 68 Millimeter (mm) |
| Power Consumption | typ. 90 mA Ampere |
| Warranty | 1 YEAR |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | carton box |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Weight | 50.00 Gram |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Shipping Rate | 1000.00 |
| Price | 18000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Shipping Type | flat_rate |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 1.20 cm |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Pkg Box Length | 6.80 cm |
| Currency | INR |
| MRP | 21240.00 INR |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Instrument Type : EL1034
Frequency : 60
The EL1034 digital input terminal acquires the binary 24 V DC control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the higher-level automation unit. The EtherCAT Terminal has four channels that indicate their signal state via light emitting diodes.
Company Details
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07ALFPG6474N1ZM
Certification
ISO 9001:20015

























