
Automatic Transfer Switch - Durable Metal | Easy Installation, Trouble-free Operation, Safety Features, Power Load Control
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Power Switch |
| Dominant Color | Gray |
| Voltage Range | 480V |
| Current Rating | 100A |
| Enclosure Material | Steel |
| Dimensions | 600x500x200mm |
| Weight | 50kg |
| IP Rating | IP54 |
| Usage | Power backup for critical loads, ensuring continuous supply during outages. |
| Features | Automatic switching, Uninterrupted power, Easy installation, Safe operation, Reliable power, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JBM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Control Panel Boards in bulk from JBM at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer






























