









Automatic Thin Paper Double Side Tape Applicator Machine - Automatic Feeding System, Precision Calibration, Customizable Tape Length And Section Cutting | Ideal For Cartons, Color Boxes, And Packaging Solutions
Price: 9999 USD / Set
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Set
In Stock
Product Specifications
| Features | Auto tape feeding, edge sensors, waste rewinding, safety guards |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating Temperature | 5AdegC to 40AdegC |
| Motor Power | 1.5 kW AC Motor |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Lubricating System | Centralized Lubrication |
| Control System | Other, PLC Controlled, Touch Screen Interface |
| Plastic Processed | None (for paper use) |
| Frame Type | Heavy-duty steel frame |
| Machine Type | Automatic Tape Applicator |
| Voltage | 220V/380V, 3 Phase |
| Power Rating | 2.2KW |
| Noise Level | <72 dB(A) |
| Connectivity Options | USB, Ethernet |
| Production Capacity | 3000 - 4000 pcs/hour |
| Drive | Servo Motor Drive |
| Model No | ATDSTM-350 |
| Accuracy | A+-0.5 mm |
| Product Type | Other, Double Side Tape Applicator Machine |
| Technology | Other, Fully Automatic |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 2.2 kW |
| Pressure | Adjustable pneumatic system, up to 0.6 MPa |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 950 x 1650 mm |
| Weight (kg) | Approx. 450 kg |
| Color | Industrial Grey & Blue |
| Usage & Applications | Application of double side tape on thin paper, stationery, label and sticker industries |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Double Side Tape Applicator, Easy Tear Tape Applicator, Cold Glue Applicators, Cold Glue Systems, Hot Melt Glue Systerm, Plasma, Double Side Tape Application Machine, Bopp Tape Applicator, Taping Machine, Plasma Surface Treatment Machine, Automatic Taping Machine
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dongguan, Guangdong
Export Manager
Ms Melody
Members since
4 Years
Address
18 Building, Alley 5, Liyuan New Village, Liaoxia, Houjie Town, Dongguan City, Dongguan, Guangdong, 523960, China
Report incorrect details

































