
Automatic Slitting Rewinding Plant Power Source: Electricity
Price: 2051000.00 INR / Unit
(2051000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | User-friendly interface, Overload protection, Emergency stop |
| Plastic Processed | BOPP, PET, PVC, Paper, Foil |
| Model No | ASRP-1000 |
| Noise Level | <70 dB |
| Power Rating | 3 Phase, 50 Hz |
| Connectivity Options | HMI Touchscreen, Ethernet |
| Voltage | 415 V |
| Control System | Other, PLC Control Panel |
| Frame Type | Heavy Duty MS Structure |
| Lubricating System | Centralized Automatic |
| Operating Temperature | 0AdegC to 50AdegC |
| Drive | AC Variable Drive |
| Frequency | 50 Hz |
| Accuracy | A+-0.2 mm |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Color | White & Blue |
| Production Capacity | 120 meters/min |
| Machine Type | Slitting and Rewinding |
| Cooling System | Air Cooled |
| Product Type | Automatic Slitting Rewinding Plant, Other |
| Technology | Other, Advanced Automation |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 7.5 kW |
| Pressure | Adjustable pneumatic |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 3500mm x 2500mm x 2000mm |
| Weight (kg) | 2200 |
| Usage & Applications | Industrial |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Price | 2051000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | White & Blue |
| Brand Name | OCEAN INTERNATIONAL |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAEFO6278J1ZX
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAEFO6278J1ZX
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Mrunal Ramanuj
Address
B 101, Galaxy Business Park, Opp. Torrent Power Sub Station, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
slitting rewinding machine in Ahmedabad
Report incorrect details


































