
Automatic Sheet Pressing Machine By Surya Techno Mech
Price: 101000.00 INR / Piece
(101000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Model | ASP-500 |
| Power | 380V |
| Dimensions | 2000x1500x1000mm |
| Weight | 1500kg |
| Material | Steel |
| Max Capacity | 50 tons |
| Usage | Sheet metal bending, press forming, and industrial applications. Ideal for high-volume production. |
| Safety Standards | CE compliant |
| Features | Fast Processing, Low Maintenance, Energy Efficient, User-Friendly, Cost Effective |
| Color | White and gray |
| Voltage | 240 Volt (v) |
| Country Of Origin | India |
| Control System | Fully Automatic |
| Product Type | Other |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Others, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Color | White and gray |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 101000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Surya Techno Mech |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 , , Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Energy Efficient
Fast Processing Speed.
Low Maintenance.
User-Friendly Interface.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Surya Techno Mech has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from Surya Techno Mech at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
13
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AZVPP1337P1ZD
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AZVPP1337P1ZD
Gautam Buddh Nagar, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Amit Kumar
Address
Plot No 244, Ecotech 3, Udyog Kendra 2, Industrial Area, Gautam Buddh Nagar, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details





























