





Automatic Scratch Tester
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Gas Pressure | 0.4~0.7 MPa |
| Specimen Size | 100 A-- 50 mm (max) |
| Display Type | Digital LCD |
| Number of Specimens | 1 |
| Measuring Range | 1N aEUR" 50N (Scratch Load) |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | Scratch Resistance Testing for Coatings, Paints, Platings, Sheets |
| Response Time | <1 sec |
| Hardness | Supports pencil & diamond stylus |
| Mounting Type | Table Top |
| Temperature | 15-35AdegC |
| Humidity | 30-80% RH |
| Test Range | 1N aEUR" 50N |
| Power Supply | 220V AC, 50Hz |
| Max Height | 60 mm (Specimen thickness) |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Microprocessor based, Programmable load, Adjustable speed, Audible warning |
| Port Size | Standard 6 mm |
| Resolution | 0.01 N |
| Interface Type | RS232, USB |
| Accuracy | A+-1% |
| Operating Voltage | 220V |
| Equipment Type | Automatic Scratch Tester |
| Usage | Laboratory Testing |
| Capacity | Up to 100 tests/hour |
| Machine Weight | Approx. 30 kg |
| Test Speed | 10-200 mm/min (adjustable) |
| Test Width | 70 mm (max) |
| Test Stroke | 70 mm (adjustable) |
| Control Mode | Automatic & Manual |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Sunday To Sunday
GST NO
24AKYPB1970A1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AKYPB1970A1ZE
Vadodara, Gujarat
Business Manager
Mr Nimil Baxi
Members since
12 Years
Address
301, Pacific Plaza, VIP Road, Kareli Bagh, Vadodara, Gujarat, 390018, India
scratch hardness tester in Vadodara
Report incorrect details










































