
Automatic Sanitary Napkin Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Cooling System | Air Cooling |
| Frame Type | Heavy Duty Steel Frame |
| Model No | ASN-2500 |
| Machine Type | Automatic |
| Features | High efficiency, Low maintenance, PLC control, Automatic Safety Sensors, Compact Design, User-Friendly Operation |
| Motor Power | 3 HP |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Lubricating System | Automatic |
| Power Rating | 3.5 kW / 5 HP |
| Noise Level | <75 dB |
| Plastic Processed | PE/Non-Woven/Absorbent Core |
| Operating Temperature | 5C-50C |
| Production Capacity | 80-100 napkins/min (variable) |
| Connectivity Options | USB, Ethernet |
| Accuracy | 1 mm |
| Drive | Servo Drive with Inverter Control |
| Voltage | 220V/380V, 50/60Hz |
| Product Type | Other, Automatic Sanitary Napkin Making Machine |
| Technology | Other, Fully Automatic, PLC Controlled |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 3.5 kW |
| Pressure | Hydraulic, adjustable up to 7 Tons |
| Surface Treatment | Other, Paint Coated, Anti-Corrosive |
| Dimension (L*W*H) | 2500 mm x 1200 mm x 2000 mm |
| Weight (kg) | 1100 kg |
| Color | Industrial Blue & Metallic Grey |
| Usage & Applications | Manufacturing of sanitary napkins in industrial and commercial setups |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
21CMZPS6954E1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 21CMZPS6954E1ZE
Bhubaneswar, Odisha
Marketing Manager
Ms. Pravati Mohanty
Address
Plot No.142, Budheswari Colony, Old Post Office Lane, Laxmi Sagar, Bhubaneswar, Odisha, 751006, India
sanitary napkin making machine in Bhubaneswar
Report incorrect details

































