


Automatic Roofing Sheet Roll Forming Machine - Capacity: 2 Ton/day
Price: 2714000.00 INR / Unit
(2300000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
2714000.00 INR / Unit
Weight :
13500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Any Color |
| Type | Fully Automatic Roofing Sheet Roll Forming Machine |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 2 Ton/day |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Rolling Speed | 15 m/m |
| Cutting System | Hydraulic |
| Cutting Thickness | 0.30 to 0.80 Millimeter (mm) |
| Voltage | 20 Horsepower (HP) |
| Dimension (L*W*H) | 15000*1400*1000 Millimeter (mm) |
| Weight | 13500 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 Years |
| Payment Terms | Others |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Packaging Details | Our Standard Packing |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Weight | 13500.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Pkg Box Length | 1500.00 cm |
| Shipping Rate | 150000.00 |
| MRP | 2714000.00 INR |
| Pkg Box Height | 100.00 cm |
| Unit Type | Unit/Units |
| Brand Name | Sensitive |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Breadth | 140.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 30 |
| Color | Any Color |
| Price Type | fixed |
| Price | 2300000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
We are leading Manufacturer & Exporter of Roll Forming Mchine, Cut to Length & Slitting Line at Rajkot, Gujarat, India since 2012 with Inhouse Manufacturing Facilities
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
49
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAVCS3540F1Z8
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAVCS3540F1Z8
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr Dilip Patel
Members since
4 Years
Address
Near Parin Furniture, Rajkot-Gondal Highway, Village Vavdi, Rajkot, Gujarat, 360004, India
roof roll forming machine in Rajkot
Report incorrect details





























