
Automatic Ring Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Automatic Ring Making Machine |
| Wire Material | Other, Mild Steel / Stainless Steel / Galvanized Iron |
| Inlet Diameter | 1.5 mm - 8 mm |
| Outlet Diameter | As per ring specification / adjustable |
| Voltage | 220V / 415V, 3 Phase, 50 Hz |
| Power | 1.5 HP - 3 HP |
| Dimension (L*W*H) | 1350 x 950 x 1250 mm |
| Usage | Other, Industrial Wire Forming / Ring Production |
| Weight | Approx. 450 kg |
| Color | Blue / As per requirement |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
11
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06CUYPR4710G1Z6
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06CUYPR4710G1Z6
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Brajesh Rajput
Members since
1 Years
Address
245, Mujessar, NIT, Faridabad, Haryana, 121001, India
ring making machine in Faridabad
Report incorrect details


























