






Automatic Cashew Shell Cutter - Mild Steel, 1.1 Ft X 1.5 Ft X 5.1 Ft | 25-30 Kg/hr Capacity, 95% Accuracy, Electric Power Source, Three Phase Motor
Price: 200000.00 INR / Unit
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel & Mild Steel |
| Height | Approx. 1500 mm Millimeter (mm) |
| Rated Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Frequency | 50/60 Hz Hertz (HZ) |
| Voltage | 220V/380V Volt (v) |
| Usage | Industrial Cashew Nut Processing |
| Function | Grading raw cashew nuts by size |
| Capacity | 500 kg/hr to 1000 kg/hr Kg/hr |
| Service Period | After Sales Support Available |
| Lead Time | 2-4 weeks |
| Condition | New |
| Weight | Approx. 800-1200 kg Kilograms (kg) |
| Feature | Fully automatic, high efficiency, easy operation |
| Product Type | Automatic |
| Length | Approx. 3500 mm Millimeter (mm) |
| Power | 1-2 HP Horsepower (HP) |
| Advantage | Reduces labor cost, accurate grading, continuous operation |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20 - 25 Days |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 , , Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | , Unit/Units |
| Brand Name | PARIVARTAN KAJU HOUSE |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cashew Processing Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
raw cashew grader in Surat
Report incorrect details



































