
Automatic Cashew Nut Shelling Machine - Mild Steel, 1.1 Ft X 1.5 Ft X 5.1 Ft | 0.5 Hp Motor Power, 25-30 Kg/hr Capacity, 95% Accuracy
Price: 200000.00 INR / Unit
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power | 3 HP Horsepower (HP) |
| Length | 1370mm Millimeter (mm) |
| Feature | High Efficiency, Low Maintenance, Robust Construction |
| Rated Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Weight | 350 kg Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 1370mm x 600mm x 1550mm Millimeter (mm) |
| Product Type | Automatic |
| Voltage | 380 V Volt (v) |
| Capacity | 40-50 kg/hr Kg |
| Lead Time | 7-10 Days |
| Usage | Industrial/Commercial |
| Service Period | 12 Months |
| Height | 1550mm Millimeter (mm) |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Advantage | Labor Saving, Consistent Output |
| Material | Stainless Steel |
| Function | Cashew Nut Shelling |
| Condition | New |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20 - 25 Days |
| Returnable | No |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Brand Name | Parivartan Cashew Machinery |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cashew Processing Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
Cashew Processing Machine in Surat
Report incorrect details























