






Automatic Cashew Scooping Line - Mild Steel / Stainless Steel, 13.8 Ft X 3.0 Ft X 4.5 Ft, 600-650kg/hr Capacity, 85% Accuracy, Electric Power Source, 1.5 Hp Motor
Price: 375000.00 INR / Unit
(375000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
442500.00 INR / Unit
Weight :
2.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Service Period | 12 Months |
| Rated Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Voltage | 220V/380V Volt (v) |
| Product Type | Automatic |
| Condition | New |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Lead Time | 15-30 days |
| Power | 2.2 kW Watt (w) |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Weight | 1200 kg Kilograms (kg) |
| Height | 1200 mm Millimeter (mm) |
| Usage | Cashew Processing Plants |
| Capacity | 500-700 kg/hour Kg |
| Function | Scooping Cashew Kernels from Shells |
| Dimension (L*W*H) | 5800 x 650 x 1200 mm Millimeter (mm) |
| Feature | Continuous Scooping, High Efficiency, Low Labor Requirement |
| Advantage | Reduces Manual Effort, Increases Output, Hygienic Operation |
| Length | 5800 mm Millimeter (mm) |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20 - 25 Days |
| Price Type | fixed |
| Weight | 2.00 Tonne |
| Price | 375000.00 INR (Approx.) |
| Min Quantity | 1 |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 210.00 inches |
| Max Quantity | 10 |
| Brand Name | PARIVARTAN KAJU HOUSE |
| Product Unit | 1 Unit/Units, Unit/Units, Unit/Units |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units, Unit/Units, Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 90.00 inches |
| Pkg Box Breadth | 90.00 inches |
| MRP | 442500.00 INR |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cashew Processing Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
cashew scooping machine in Surat
Report incorrect details





































