











Automatic Cashew Kernel Dryer - Advantage: Reduces Manual Labor
Price: 200000.00 INR / Unit
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Length | 1700 mm Millimeter (mm) |
| Advantage | Reduces Manual Labor, Ensures Consistent Output |
| Feature | Uniform Drying, Energy Efficient, Easy Operation |
| Dimension (L*W*H) | 1700 x 1000 x 2100 mm Millimeter (mm) |
| Function | Automatic Drying of Cashew Kernels |
| Capacity | 100 Kg per Batch Kg |
| Usage | Industrial Cashew Processing |
| Height | 2100 mm Millimeter (mm) |
| Weight | 650 kg Kilograms (kg) |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 7.5 kW Watt (w) |
| Lead Time | 15-20 Days |
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Condition | New |
| Product Type | Automatic |
| Rated Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Service Period | 1 Year |
| Voltage | 380V Volt (v) |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20 - 25 Days |
| Mop | 1 |
| Brand Name | PARIVARTAN KAJU HOUSE |
| Price Type | fixed |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 , , Unit/Units |
| Returnable | No |
| Unit Type | , Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cashew Processing Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
cashew dryer in Surat
Report incorrect details


































