






Automatic Raw Cashew Cutter - Capacity: 800-1000 Kg/8 Hr Kg/hr
Price: 400000.00 INR / Unit
(400000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | Single phase, 0.5 HP |
| Color | Other, Industrial Grey with steel accents |
| Product Type | Automatic Raw Cashew Cutter |
| General Use | Raw cashew nut cutting for further processing |
| Material | Other, Mild steel, stainless steel blades |
| Type | Other |
| Capacity | 800-1000 kg/8 Hr Kg/hr |
| Weight (kg) | Approx. 120 kg Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Cutting Function | Other, Automatic splitting and cutting of raw cashew nuts |
| Drive Type | Other, Electric motor driven |
| Voltage | 220-240 V, Single Phase Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 1480 x 510 x 1130 mm Millimeter (mm) |
| Feature | Other |
| Motor | 0.5 HP, single phase |
| Mechanical Precision | A+-0.1 mm |
| Software Detail | Not applicable (Mechanical Operation) |
| Cutting Method | Mechanical press and split |
| Control System | Electrical panel with safety features |
| Cutting Material | Raw cashew nuts |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20-25 Days |
| Product Unit | 1 , , Unit/Units |
| Unit Type | , Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Price | 400000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | PARIVARTAN KAJU HOUSE |
| Color | Other, Industrial Grey with steel accents |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cutting Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
cashew nut cutting machine in Surat
Report incorrect details






































