






Automatic Cashew Cutter - Capacity: 22-25 Kg/hr Kg
Price: 400000.00 INR / Unit
(400000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | 1 HP electric |
| Color | Other, Metallic Silver |
| Product Type | Food Processing Machinery |
| General Use | Cashew Nut Shell Cutting |
| Material | Other, Stainless Steel for food-grade processing |
| Type | Other |
| Capacity | 22-25 kg/hr Kg |
| Weight (kg) | Approx. 100 kg Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Cutting Speed | Up to 22-25 kg/hr Km/s |
| Cutting Function | Other, Automatic cutting of raw cashew nuts |
| Cooling System | Other, Air-cooled |
| Drive Type | Other, Electric Motor Driven |
| Voltage | 220-240V AC, Single Phase Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200mm x 450mm x 900mm Millimeter (mm) |
| Feature | Other |
| Motor | 1 HP electric motor |
| Mechanical Precision | High precision cutting |
| Cutting Method | Rotary blade mechanism |
| Control System | Toggle/Pilot Switch Electric Panel |
| Cutting Material | Raw Cashew Nut |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20-25 Days |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Unit Type | , Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | PARIVARTAN KAJU HOUSE |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 , , Unit/Units |
| Currency | INR |
| Price | 400000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Color | Other, Metallic Silver |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cutting Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
cashew nut cutter in Surat
Report incorrect details


































