
Automatic Rack Type Cooling Bed For Ccm
Price: 15000000.00 INR / Set
(15000000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | Ambient to 1000AdegC |
| Color | Industrial Blue & Grey |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | Depending on CCM output and cooling bed dimension |
| Usage & Applications | Used for cooling and straightening of hot rolled bars and billets in steel plants |
| Motor Power | 2-10 HP per drive section |
| Speed | 0.15-0.6 m/min (adjustable) |
| Efficiency (%) | 98% |
| Accessories | Chain drive, gear box, cooling fans |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Driven Type | Rack and pinion drive |
| Installation Guideline | On-site installation and commissioning support provided |
| Model No | CB-CCM-AUTO |
| Type | Automatic Rack Type Cooling Bed |
| Material | Mild Steel |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 380-440 V |
| Power | 15-35 kW |
| Weight (kg) | 12000-25000 kg (Depending on model size) |
| Dimension (L*W*H) | Customized as per requirement |
| Capacity | Up to 170 TPD |
| Features | High operational efficiency, uniform cooling, robust construction, low maintenance |
| Surface Finish | Other, Powder Coated |
| Machine Type | Continuous Casting Machine Cooling Bed |
| Power Consumption | Energy efficient, varies per model |
| Supply Ability | 2 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
| Price | 15000000.00 INR (Approx.) |
| Color | Industrial Blue & Grey |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | REMSO CONTROL TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Returnable | No |
| Unit Type | Set/Sets |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
An ISO 9001: 2008 company with registered office in New Delhi and Factory at Greater Noida, founded in 2001. We offer unique and the best solution with latest technologies for Steel Mill. As a multi-technology organization we are pioneer in manufacturing a single spare parts to complete LF or complete meltshop for core sector Industries. A team of qualified & experienced designers, engineers, & managers are capable of designing, engineering & manufacturing of equipment as per the requirement of the customers to maximize their benefits. With our state-of-the-art setup, rich engineering experience and technical know how REMSO has transformed itself into a company of international reputation.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AABCR8577R1Z9
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AABCR8577R1Z9
Greater Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr Madan Kumar
Members since
7 Years
Address
B No. D-157, Road No. 24, Site -5, Greater Noida Export Promotion Industrial Park, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201310, India
Plant & Machinery in Greater Noida
Report incorrect details































