
Automatic Powder Pouch Packing Machine
Price: 170000.00 INR / Piece
(170000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 1200x800x1500 mm |
| Power | 1.5 kW |
| Weight | 250 kg |
| Filling Range | 50-500 gm |
| Pouch Size | 50-150 mm |
| Speed | 50-100 pouches/min |
| Features | Easy Operation, High Speed, Durable Design, Low Maintenance, Precise Filling |
| Color | Other, Multi color |
| Usage | Pouch Packing |
| Application | Industrial |
| Type | Other, Automatic Powder Pouch Packing Machine |
| Feature | Heavy Duty Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | INSPIRE PACKIT MACHINES |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 170000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Color | Other, Multi color |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Safe operation.
Easy maintenance.
Market leading price.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, INSPIRE PACKIT MACHINES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from INSPIRE PACKIT MACHINES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Partner
Mr. Pramod Kumar
Address
Plot No-272, Near Saran School, Talab Road, NIT, Faridabad, Haryana, 121005, India
pouch packing machine in Faridabad
Report incorrect details





































