
Automatic Pouch Packing Machine By Ar Industries
Price: 59000.00 INR / Piece
(50000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
59000.00 INR / Piece
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | Electric |
| Color | Silver |
| Features | Durable |
| Application | Industrial |
| Usage | Pouch Packaging |
| Type | Automatic Pouch Packing Machine |
| Material | SS |
| Feature | Highly Efficient, Rust Proof |
| Capacity | 1001- 2500 Pcs/hr |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Human Machine Interface |
| Drive Type | Hydraulic |
| Voltage | 220 Volt (v) |
| Weight (kg) | 50.00 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard. |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Height | 100.00 cm |
| Color | Silver |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 200.00 cm |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces, Piece/Pieces, Unit/Units |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 1000.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| MRP | 59000.00 INR |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces, Piece/Pieces, Unit/Units |
| Stock Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Price | 50000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Quality : Optimum
Grade : Premium
Material : SS
Voltage : 220 V
Brand : AR Industries
Packaging Material : Plastic
Condition : New
Shape :Rectangular
Country Of Origin : India
Durability : Long Lasting
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
automatic pouch packing machines in Noida
Report incorrect details

































