
Automatic Pouch Packaging Machine - Electric Drive, Automatic Grade | Rust Proof, Heavy Duty, Durable, Corrosion Resistant, High Tensile Strength, Easy Installation, Long Life
Price: 300000.00 INR / Piece
(300000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 150x80x100 cm |
| Power | 220V |
| Weight | 150kg |
| Capacity | 50 pouches/min |
| Pouch Size | 100x150mm |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Easy Installation, Robust, Corrosion Resistant, High Tensile Strength, Durable, Functional, Easy Operation, Superior Quality, Long Life |
| Type | Packaging Line |
| Feature | Rust Proof, Heavy Duty Machine, Highly Efficient, Durable |
| Automatic Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 1 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 300000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | SHREE RAM PACKAGING |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Robustness
Corrosion resistant
High tensile strength
Durability
Functionality
Easy to operate
Best Quality
Long Life
Superior
High corrosion resistance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE RAM PACKAGING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from SHREE RAM PACKAGING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24APVPM7169Q1ZO
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24APVPM7169Q1ZO
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Manishbhai Makwana
Address
No 5/6, BHAGVATI ESTATE, NR TORRENT POWER, AMRAIWADI, Ahmedabad, Gujarat, 380026, India
automatic pouch packing machines in Ahmedabad
Report incorrect details







































