
Stainless Steel Automatic Popcorn Machine
Price: 13500.00 INR / Number
(13500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Source | Electric |
| Speed Mode | other, Single |
| Function Type | Mixing Other, Popcorn Making |
| Color | Other |
| Heating Method | Electric Heating |
| Noise Level | Low |
| Feeding System | Manual |
| Machine Type | Commercial Popcorn Maker |
| Frequency | 50 Hz |
| Operating Temperature | 180-220AdegC |
| Phase | Single Phase |
| Features | Temperature Control, Removable Tray, Viewing Window |
| Automation Grade | Automatic |
| Product Type | Popcorn Making Machine |
| General Use | For Making Popcorn |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Electric |
| Capacity | 5-8 kg/hr |
| Weight (kg) | 22 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular Cabinet |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, Push Button Control |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 220V |
| Power | 2 kW |
| Dimension (L*W*H) | 590 x 420 x 740 mm |
| Raw Material | Corn |
| Feature | Other, Easy Operation, Fast Heating |
| Unit Type | Number |
| Returnable | No |
| Color | Other |
| Packsize | 1 |
| Price | 13500.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | KOVAI LAKSHMI |
| Stock Quantity | 55 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 15 Number |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AZFPR2046F1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AZFPR2046F1ZL
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Marketing Manager
Mr Saravanan
Members since
13 Years
Address
66B, Sri Lakshmi Nagar, Thanneer panthal Road, Peelamedu, Coimbatore, Tamil Nadu, 641004, India
popcorn machines in Coimbatore
Report incorrect details









































