
Electric Popcorn Maker
Price: 14500.00 INR / Piece
(14500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Heating Method | Electric Heating |
| Color | Other, Red & Silver |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Speed Mode | other, Single |
| Features | Easy operation, quick cleaning |
| Power Source | Electric |
| Operating Temperature | 180-220C |
| Feeding System | Manual Loading |
| Machine Type | Table Top |
| Function Type | Mixing Other, Hot Air Circulation |
| Phase | Single Phase |
| Noise Level | Low |
| Product Type | Electric Popcorn Maker |
| General Use | Popcorn making |
| Material | Other, Stainless Steel & Glass |
| Type | Other, Popcorn Machine |
| Capacity | 100 grams/batch |
| Weight (kg) | 13 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Table Top |
| Voltage | 220V |
| Power | 1200W |
| Dimension (L*W*H) | 450 x 300 x 650 mm |
| Raw Material | Other, Corn kernels |
| Feature | Other, Quick heating |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 14500.00 INR (Approx.) |
| Color | Other, Red & Silver |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Brand Name | KRISHNA INDUSTRIES |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33BLDPS3889N1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BLDPS3889N1ZB
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Naveen Kumar
Members since
1 Years
Address
Sree Venkateshwara Industrial Estate, 338/D2C, Balaguru Garden West, Peelamedu, Coimbatore, Tamil Nadu, 641004, India
popcorn maker in Coimbatore
Report incorrect details
















