
Automatic Plc Coiling Wrapping Machine - Durable Stainless Steel, Compact Design , High-speed Operation And User-friendly Interface
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Parovi Machines
In Stock
Product Specifications
| Drawing Material | Steel Aluminum |
| Function | Coiling and Wrapping |
| Product Type | Automatic PLC Coiling Wrapping Machine |
| Production Capacity | 500 units/hour |
| Drawing Passage | Single |
| Production Speed | 50 meters/minute |
| Application | Industrial wire coiling |
| Inlet Diameter | 10mm |
| Max De-coiler Weight | 1000kg |
| Wire Material | Copper Steel |
| Condition | New |
| Voltage | 380V |
| Manufacturing Year | 2023 |
| Power | 5 kW |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAUFR3499Q1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAUFR3499Q1ZX
Kundli, Haryana
Sales Manager
Mr Saurabh Pal
Members since
9 Years
Address
Plot No.318, Phase-5, Sector - 56, HSIIDC, Kundli, Sonipat, Kundli, Haryana, 131028, India
coil wrapping machine in Kundli
Report incorrect details










































