
Automatic Plc Coil Wrapping Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Manufacturing Year | 2023 |
| Product Type | Automatic PLC Coil Wrapping Machine |
| Production Capacity | High |
| Inlet Diameter | Customizable |
| Voltage | 380V/440V |
| Wire Material | Not specifically for wire |
| Application | Coil Wrapping |
| Drawing Passage | Single Passage |
| Drawing Material | Steel Copper |
| Max De-coiler Weight | 300 kg |
| Production Speed | Variable up to 60 rpm |
| Power | 3 kW |
| Condition | New |
| Function | Wrapping coils with precision |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAUFR3499Q1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAUFR3499Q1ZX
Kundli, Haryana
Sales Manager
Mr Saurabh Pal
Members since
9 Years
Address
Plot No.318, Phase-5, Sector - 56, HSIIDC, Kundli, Sonipat, Kundli, Haryana, 131028, India
coil wrapping machine in Kundli
Report incorrect details







































