
Automatic Pickle Filling Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Number
In Stock
Product Specifications
| Grade | Food Grade Stainless Steel (SS304/SS316) |
| Capacity | 1500-2500 containers/hour |
| Weight | Approx. 350 kg |
| Driven Type | Electric, Pneumatic |
| Core Components | PLC, Motor, Filling Nozzle, Conveyor, Control Panel |
| Filling Range | 50 ml to 1000 ml (Customizable) |
| Filling Material | Pickle, viscous foods, semi-solids with particles |
| Packaging Type | Bottles, Jars, Pouches |
| Usage & Applications | Industrial food processing, pickles, chutneys, sauces filling |
| Product Type | Automatic Pickle Filling Machine |
| Air Consumption | 6 CFM at 6 bar |
| Voltage | 230V/415V, 50 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 2200 mm x 900 mm x 1800 mm |
| Motor Power | 1 HP |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CREATEC PACKING SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Filling Machine & Plants from CREATEC PACKING SOLUTIONS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAMFC2987N1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAMFC2987N1ZU
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr Karuppuswami V
Members since
1 Years
Address
1/26, D2, Gandhi Street, Vilankuruchi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
automatic pickle filling machine in Coimbatore
Report incorrect details

































