
Automatic Paper Straw Making Machine - Uncoated Plain Paper, Ms & Ss Body, 3 Phase, 380 V, 50 Hz, Fully Automatic, 200 Pieces/min Production Capacity
Price: 1156400.00 INR / Unit
(980000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
830000.00 INR / Unit
Weight :
450.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Grade | Other, Industrial |
| Color | Silver |
| Type | Other, Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 30,000-40,000 pcs/day |
| Computerized | Yes |
| Control System | Other, PLC Touch Screen |
| Cutting Speed | 80-120 pieces/min |
| Cutting Size | 100-300 mm |
| Cutting Thickness | 0.3-1 mm |
| Voltage | 220V/380V |
| Power | 4 kw |
| Weight (kg) | 1200 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2600 x 1700 x 1950 mm |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Max Quantity | 10 |
| MRP | 830000.00 INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Price | 980000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Min Quantity | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Weight | 450.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Color | Silver |
| Pkg Box Length | 55.00 cm |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Height | 55.00 cm |
| Brand Name | FUTURE PACKS |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33CLRPA1089B1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CLRPA1089B1ZF
Coimbatore, Tamil Nadu
Manager
Mr Future Packs
Members since
6 Years
Address
Eachanari to Chettipalayam Road, Podanur Post, Coimbatore, Tamil Nadu, 641023, India
straw making machine in Coimbatore
Report incorrect details





































