
Automatic Jar Handle Making Machine Power Source: Electricity
Price: 660000.00 INR / Unit
(660000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Plastic Processed | PP, HDPE |
| Motor Power | 2 HP |
| Drive | Electric Motor |
| Production Capacity | 800-1000 handles/hour |
| Operating Temperature | 0AdegC to 45AdegC |
| Connectivity Options | Standard Electrical Panel |
| Noise Level | Below 70 dB |
| Control System | Other, PLC Control |
| Lubricating System | Automatic Oil Lubrication |
| Color | Blue & Silver |
| Accuracy | A+-0.5 mm |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Power Rating | 2.5 kW |
| Machine Type | Jar Handle Forming Machine |
| Frame Type | Heavy Duty Steel Frame |
| Frequency | 50 Hz |
| Features | High Efficiency, Low Maintenance, Safety Guards |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model No | JHM-800A |
| Product Type | Other, Automatic Jar Handle Making Machine |
| Technology | Other |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Semi Automatic |
| Power | 2.5 kW |
| Pressure | 6-8 Bar |
| Surface Treatment | Painted |
| Dimension (L*W*H) | 1500mm x 880mm x 1950mm |
| Weight (kg) | 850 kg |
| Usage & Applications | Plastic jar handle manufacturing |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 45 Days |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | Uttar Pradesh, Telangana, Gujarat, Maharashtra, Chhattisgarh, Kerala, Delhi, Haryana, Pondicherry, Daman and Diu, West Bengal, Jharkhand, Tripura, Dadra and Nagar Haveli, Mizoram, Lakshadweep, Jammu and Kashmir, Andaman and Nicobar Islands, Rajasthan, Himachal Pradesh, Nagaland, Meghalaya, East India, Central India, Punjab, North India, Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Sikkim, Arunachal Pradesh, Odisha, Chandigarh, West India, Bihar, Madhya Pradesh, Uttarakhand, Assam, Manipur, Karnataka, South India, Goa, All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | RAMJI ENGINEERING WORKS |
| Price | 660000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Blue & Silver |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BZTPS4071E1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BZTPS4071E1ZV
Vasai, Maharashtra
Marketing Head
Mr. Ramji Singh
Address
Unit No - 30, Ground Floor, Sethia Industrial Park, Waliv Vasai Highway, Vasai (E), Dist-Palghar, Vasai, Maharashtra, 401208, India
bucket handle making machine in Vasai
Report incorrect details























