
Silver Automatic Granule Plastic Pouch Packing Machine
Price: 135700.00 INR / Unit
(115000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
215000.00 INR / Piece
Weight :
756.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Type | Packaging Line |
| Material | Steel |
| Feature | Less Power Consumable, Highly Efficient |
| Automatic Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Power | 1-2 Horsepower (HP) |
| Voltage | 230 Volt (v) |
| Weight (kg) | 700.00 (Approx.) Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 20-25 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 38.00 cm |
| MRP | 215000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price | 115000.00 INR (Approx.) |
| Color | Silver |
| Min Quantity | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces, Piece/Pieces, Piece/Pieces |
| Max Quantity | 10 |
| Brand Name | Pouch Pro Packaging |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Height | 89.00 cm |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces, Piece/Pieces, Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 48.00 cm |
| Weight | 756.00 Kilogram |
| Shipping Type | order_percent |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Product to be packed: Granules
Pouch Capacity: Vary
Pack speed: Up to 500 pouch/hour
Portable: Yes
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pouch pro packaging has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from Pouch pro packaging at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Mukesh Kumar
Address
Plot No. 74/577, MA, Sarani, North Nilachal, Birati, Near Don Salon, Kolkata, West Bengal, 700051, India
granule pouch packing machine in Kolkata
Report incorrect details



























