
Automatic Food Pouch Packing Machine - 2000-3000 Pouches/hour, Stainless Steel, Silver Color, Plc Control, Electric Drive, Durable & Rust Proof, Energy Efficient
Price: 650000.00 INR / Unit
(650000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 150x80x200 cm |
| Power | 3kW |
| Voltage | 220V |
| Weight | 500 kg |
| Capacity | 2000-3000 pouch/hr |
| Sealing Type | Center Seal |
| Features | High Speed, Auger Filling, Center Sealing, Easy Operation, Durable Design, Efficient Packaging, Industrial Use |
| Color | Silver |
| Type | Other, Automatic Food Pouch Packing Machine |
| Feature | Highly Efficient, Less Power Consumable, Durable, Rust Proof |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 3 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Silver |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 650000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | AVATAR PACKAGING MACHINE |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Filing Type : Auger
Sealing Type : Ceanter sealing
Capacity : 2000-3000 pouch per hour
Packaging Material : Pouch
Pouch Capacity : 1000-2000 grm
Frequency : 50-60 Hz
Application : Industrial
Place of Origin : Faridabad, Haryana, India
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06DKMPR5519A1Z4
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DKMPR5519A1Z4
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Ramavatar
Members since
2 Years
Address
Mathura Road, Mathura Road, Karkhana Bagh, 16/5, Mathura Road, Plot No. 136, Ground Floor Only, Faridabad, Haryana, 121003, India
automatic pouch packing machines in Faridabad
Report incorrect details































