
Automatic Coriander Powder Packing Machine - Stainless Steel, Silver, 3 Phase Power 440 Volt | Durable, Heavy Duty, Highly Efficient, Rust Proof
Price: 700000.00 INR / Unit
(700000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 1500x800x1800 mm |
| Power | 3 Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Capacity | 50kg/hr |
| Weight | 500 kg |
| Packaging type | Pouch |
| Features | Automatic operation, High speed, Accurate weighing, Easy to use, Durable design, Reliable performance, Cost effective |
| Color | Silver |
| Type | Other, Automatic Coriander Powder Packing Machine |
| Feature | Highly Efficient, Heavy Duty Machine, Durable, Rust Proof |
| Automatic Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 440 Volt (v) |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 3 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 700000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Brand Name | AVATAR PACKAGING MACHINE |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Color | Silver |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Brand : AVATAR PACKAGING MACHINE
Application : Food Processing Industry
Packaging Type : Pouch
Power : 3 Phase
Packaging Application : Pouch Packing
Frequency : 50-60 Hz
Place of Origin : Faridabad, Haryana, India
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06DKMPR5519A1Z4
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DKMPR5519A1Z4
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Ramavatar
Members since
2 Years
Address
Mathura Road, Mathura Road, Karkhana Bagh, 16/5, Mathura Road, Plot No. 136, Ground Floor Only, Faridabad, Haryana, 121003, India
spices packing machine in Faridabad
Report incorrect details































