
As Per Requirement Automatic Copper Ribbon Cutter
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Ribbon Cutter |
| Dominant Color | Blue |
| Material | Metal, Plastic |
| Dimensions | 500x300x200 mm |
| Cutting Width | 10-50 mm |
| Power | 220V |
| Speed | 100 cuts/min |
| Usage | Copper ribbon cutting for electronics manufacturing |
| Weight | 20kg |
| Safety Compliance | CE |
| Features | Automatic cutting, High precision, Increased efficiency, Cost effective, Easy operation |
Product Overview
Key Features
Automatic Copper Ribbon Cutter
By keeping track with the current market developments, we are engaged in presenting Automatic Copper Ribbon Cutter. This is designed and fabricated by our professionals as per the latest technological advancements. The entire assortment of Automatic Copper Ribbon Cutter is known for enduring performance, vast output, sturdy construction, operational fluency and cost-efficiency. This is available in various specifications and this product can be customized on specific demands.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GMEE SOLAR EQUIPMENT CO., LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from GMEE SOLAR EQUIPMENT CO., LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Zhuhai, Guangdong
General Manager
Ms. Linda Wang
Address
No. 227, (Technology Xincun), No. 162, West St., Fengsheng Park, Shi'er Village, Nanping Town, Mainland, Zhuhai, Guangdong, 519000, China
Solar Products & Equipment in Zhuhai
Report incorrect details





























