
Automatic Coil Winding Machine Bldc Power Consumption: 2 Kilowatt (Kw)
Price: 442500.00 INR
(375000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
443000.00 INR / Number
Weight :
600.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Automatic |
| General Use | Coil Winding |
| Weight (kg) | 600 Kilograms (kg) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Power Consumption | 2 Kilowatt (kW) |
| Sample Available | Yes |
| Product Unit | 1 Number |
| Weight | 600.00 Kilogram |
| Max Quantity | 10 |
| Unit Type | Number |
| Pkg Box Length | 210.00 cm |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Height | 195.00 cm |
| Brand Name | JANGIR ENGINEERING WORKS |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price | 375000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 95.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Shipping Rate | 8.00 |
| MRP | 443000.00 INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
For Winding stators of Brush Less DC motors suitable for thick wire gauges like 15 SWG to 30 SWG to meet specific parameters of 3 pole winding of BLDC stator. Single phase, dual spindle, 1 hp
High torque motor, with VFD speed control.
Winding Speed : 400 to 2000 rpm
Company Details
Manufacturer of Automatic CNC Coil winding machines for BLDC, Ceiling fan, Table fan And Pump/Motor. We have complete solution of winding and we are specialist in making Special purpose machines.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAFCJ7354L1Z3
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAFCJ7354L1Z3
Hyderabad, Telangana
MD
Mr Mukesh Jangir
Members since
7 Years
Address
B No.01-173/2/3B, Plot No.3B, Old Sudershan Drugs IDA, Phase-I, Hyderabad, Telangana, 500054, India
automatic winding machine in Hyderabad
Report incorrect details











































