
Automatic Cnc Coil Winding Machine - 1000x650x1300mm , 1 Hp Motor, 220v Ac, Max Speed 6000rpm, Winding Spindle 2, 250kg Weight
Price: 312700.00 INR / Piece
(265000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
313000.00 INR / Set
Weight :
100.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Weight (kg) | 250 Kilograms (kg) |
| Automatic | Yes |
| Power Consumption | 1 Kilowatt (kW) |
| Winding Speed | 6000rpm m3/hr |
| Winding Spindle | 2 |
| Dimension (L*W*H) | 1000x650x1300mm Millimeter (mm) |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Pkg Box Height | 30.00 cm |
| Unit Type | Set/Sets |
| Weight | 100.00 Kilogram |
| Brand Name | JANGIR ENGINEERING WORKS |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 70.00 cm |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Max Quantity | 10 |
| MRP | 313000.00 INR |
| Price | 265000.00 INR (Approx.) |
| Min Quantity | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Shipping Rate | 8.00 |
| Pkg Box Length | 20.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Manufacturer of Automatic CNC Coil winding machines for BLDC, Ceiling fan, Table fan And Pump/Motor. We have complete solution of winding and we are specialist in making Special purpose machines.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAFCJ7354L1Z3
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAFCJ7354L1Z3
Hyderabad, Telangana
MD
Mr Mukesh Jangir
Members since
7 Years
Address
B No.01-173/2/3B, Plot No.3B, Old Sudershan Drugs IDA, Phase-I, Hyderabad, Telangana, 500054, India
cnc coil winding machine in Hyderabad
Report incorrect details

































