
Automatic Shaft Turning Machine - Hydraulic Control 3 Kw, 380/451v Ac, 200-400 Pcs/hour | Automatic Loading & Unloading, White And Blue Color, 625 Kg Weight
Price: 531000.00 INR
(450000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
531000.00 INR / Number
Weight :
625.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | White and Blue |
| Product Type | Automatic Shaft Turning Machine Double Cut |
| General Use | Shaft Turning Work |
| Weight (kg) | 625 Kilograms (kg) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Sample Available | Yes |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Color | White and Blue |
| Pkg Box Height | 190.00 cm |
| Unit Type | Number |
| Max Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | JANGIR ENGINEERING WORKS |
| Pkg Box Length | 210.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 90.00 cm |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Min Quantity | 1 |
| Weight | 625.00 Kilogram |
| Shipping Rate | 8.00 |
| MRP | 531000.00 INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Number |
| Shipping Type | order_percent |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
This machine is hydraulic controlled with consistently high speed production and
loading - unloading of the job.
Power input:380/451V AC
3 Phase 4 Hp motor with
Thermal overload protection
Power consumption:3 Kw
Production:200 to 400 pcs per hour*
Oil:servo 60
Company Details
Manufacturer of Automatic CNC Coil winding machines for BLDC, Ceiling fan, Table fan And Pump/Motor. We have complete solution of winding and we are specialist in making Special purpose machines.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAFCJ7354L1Z3
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAFCJ7354L1Z3
Hyderabad, Telangana
MD
Mr Mukesh Jangir
Members since
7 Years
Address
B No.01-173/2/3B, Plot No.3B, Old Sudershan Drugs IDA, Phase-I, Hyderabad, Telangana, 500054, India
Industrial Machinery & Parts in Hyderabad
Report incorrect details






























