
Automatic Clay Cup Machine
Price: 20500 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Temperature Control | Automatic |
| Features | High productivity, easy operation, robust design |
| Usage & Applications | Clay cup manufacturing, pot industry |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Noise Level | Low Noise |
| Interface Type | Touch Button Panel |
| Machine Type | Cup Forming Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Heating System | Electric Heating |
| Product Type | Automatic Clay Cup Machine |
| Material | Other, Mild Steel Structure |
| Capacity | 80 cups/min |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power | 3 kW |
| Voltage | 220V/380V |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1200x900x1750 mm |
| Color | Industrial Grey |
| Weight | Approx. 500 kg |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
10GFVPK9050Q1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 10GFVPK9050Q1ZM
Muzaffarpur, Bihar
Proprietor
Mr. Vikas Kumar
Members since
1 Years
Address
1st Floor Hn-05 Raj Niwas, Parri Chowk, Jagdamba Mandir, Pashchimi Muzaffarpur, Muzaffarpur, Bihar, 843113, India
Report incorrect details

































