
Automatic Circular Saw Machine - High-quality Components, Efficient Electric Consumption | Uniform Cutting, Safe Operation, Easy To Use
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Tannu Tools
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | Induction Electric Motor |
| Product Type | Metal Cutting Machine |
| General Use | Metal Pipe and Bar Cutting |
| Material | Other, Mild Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Type | Other, Automatic Circular Saw Machine |
| Capacity | Up to 150 mm dia pipe/bar |
| Weight (kg) | Approx. 750 kg |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Other, Fully Automatic |
| Cutting Speed | 30-120 m/min Adjustable |
| Cutting Thickness | Up to 70 mm |
| Cutting Function | Other, Automatic Circular Cutting |
| Cooling System | Other, Integrated Water/Oil Lubrication |
| Drive Type | Other, Electric Motor Driven |
| Voltage | 415 V, 3 Phase, 50 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 2100 mm x 950 mm x 1500 mm |
| Feature | Other, High Precision, Durable, User-Friendly Interface |
| Color | Other, Grey & Blue |
| Motor | 3 HP high-efficiency induction |
| Mechanical Precision | A+-0.1 mm |
| Software Detail | PLC Control Panel |
| Cutting Method | Rotary Circular Saw Blade |
| Control System | PLC Based (duplicate, see above) |
| Cutting Area | 300 mm x 300 mm |
| Cutting Material | Ferrous & Non-Ferrous Metals |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cheque |
| Packaging Details | As per requirement |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Middle East, Western Europe, Africa, Central America, Australia, South America, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001:2008 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AADCT2496F1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AADCT2496F1ZA
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Ajay Kumar
Members since
12 Years
Address
Plot No-9, Gali No. 2, Near Shiv Mandir, Pyala Road, Sikri, Ballabgarh, Faridabad, Haryana, 121004, India
circular saw machine in Faridabad
Report incorrect details






































