
Fully Automatic Circular Saw Machine - Power: 415 Volt (V)
Price: 1400000.00 INR / Piece
(1400000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other, Industrial Paint Finish |
| Product Type | Industrial Saw Machine |
| General Use | Industrial Cutting |
| Technology | CNC |
| Power Source | Electricity |
| Material | Other, Mild Steel |
| Type | Other, Circular Saw Machine |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 415 Volt (v) |
| Capacity | 70 mm |
| Weight (kg) | 3450 |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Cutting Speed | 145 m/min |
| Cutting Thickness | Up to 70 mm |
| Cutting Function | Other, Fully Automatic |
| Cooling System | Other, Optional Water Cooling |
| Drive Type | Other, Hydraulic |
| Voltage | 415 V |
| Feature | Other, High Productivity |
| Motor | 15 HP main, 2 HP hydraulic |
| Cutting Method | Circular Saw |
| Control System | PLC Control |
| Cutting Area | Round 70 mm, Rectangle 45 mm |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 4-6 Week |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Other, Industrial Paint Finish |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 1400000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Brand Name | MEC TECHNOLOGY MACHINES (I) PRIVATE LIMITED |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We are one of the leading Metal Cutting Band saw Machine Manufacturer & Exporter, Circular Saw Machine Manufacturer & Exporter & Bimetallic Bandsaw Blade Distributor.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
60
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAOCM5855C1ZF
Payment Mode
Paypal
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAOCM5855C1ZF
Indore, Madhya Pradesh
M.D.
Mr Uttam Rao Darvai
Members since
8 Years
Address
306 A-1, Sector-E, Industrial Area, Sanwer Road, Indore, Madhya Pradesh, 452015, India
circular saw machine in Indore
Report incorrect details











































