
Semi Automatic Bandsaw Machine - Heavy-duty Steel Frame, Precision Cutting Technology, Low Vibration Performance
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Tannu Tools
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | Induction Motor |
| Product Type | Semi-Automatic Bandsaw Machine |
| General Use | Industrial Metal Cutting |
| Material | Other, Mild Steel |
| Type | Other, Horizontal Bandsaw |
| Capacity | Max Cutting Diameter 260 mm |
| Weight (kg) | Approx. 650 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi-Automatic |
| Cutting Speed | Variable 20-120 m/min |
| Cutting Thickness | Up to 260 mm |
| Cutting Function | Other, Semi-Automatic |
| Cooling System | Other, Integrated coolant pump |
| Drive Type | Other, Hydraulic |
| Voltage | 415 V |
| Dimension (L*W*H) | 1800 mm x 950 mm x 1200 mm |
| Feature | Other, Heavy-duty construction, High cutting accuracy, and robust design |
| Color | Other, Industrial Blue and Yellow |
| Motor | 2 HP, 3 Phase |
| Mechanical Precision | A+-0.05 mm |
| Software Detail | Manual Operation, No software required |
| Cutting Method | Continuous band saw cutting |
| Control System | Manual/Panel Controlled |
| Cutting Area | 260 mm x 260 mm |
| Cutting Material | MS, SS, Aluminium, Brass |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cheque |
| Packaging Details | As per requirement |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Africa, Central America, Middle East, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001:2008 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AADCT2496F1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AADCT2496F1ZA
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Ajay Kumar
Members since
12 Years
Address
Plot No-9, Gali No. 2, Near Shiv Mandir, Pyala Road, Sikri, Ballabgarh, Faridabad, Haryana, 121004, India
semi automatic bandsaw machine in Faridabad
Report incorrect details



































