
Automatic Chapati Machine
Price: 220000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Speed Mode | other, Adjustable |
| Heating Method | LPG & Electric |
| Features | Consistent size & thickness |
| Phase | Single/Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric/LPG |
| Operating Temperature | 150-250C |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Type | Roti/Chapati Maker |
| Noise Level | Low |
| Feeding System | Automatic Dough Feeder |
| Function Type | Mixing Other, Fully Automatic |
| Product Type | Chapati Machine |
| General Use | Commercial Chapati Production |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Chapati Making Machine |
| Capacity | 1000 Chapati/hr |
| Weight (kg) | Approx. 400 Kg |
| Product Shape | Other, Round |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 220-240 V |
| Power | 3-5 kW |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 8 x 3 x 5 ft |
| Raw Material | Other, Dough (Wheat Flour) |
| Feature | Other, Fully Cooked Chapati |
| Color | Other, Stainless Steel |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAJDEEP ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Food Processing Machinery from RAJDEEP ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
5
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AGXPR9532K1ZB
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGXPR9532K1ZB
Kolhapur, Maharashtra
Proprietorship
Mr Pravin Rajput
Address
Shop No 2, Sanskruti Apt, Opposite Chogule Ice, 11th Lane, Jaysingpur, Kolhapur, Maharashtra, 416101, India
automatic chapati making machine in Kolhapur
Report incorrect details


































