
Automatic Chapati Making Machine
Price: 250000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 180-220C |
| Features | Uniform Baking, Energy Saving |
| Function Type | Mixing Other, Ball To Chapati |
| Power Source | Electric |
| Heating Method | Electric Heater |
| Noise Level | Low |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single/Three Phase |
| Speed Mode | Variable |
| Feeding System | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Automatic Chapati Making Machine |
| Product Type | Chapati Making Machine |
| General Use | Commercial Canteens, Kitchens |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Food Processing Equipment |
| Capacity | 1000 pcs/hr |
| Weight (kg) | 350 |
| Product Shape | Other, Round |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC |
| Installation Type | Other, Free Standing |
| Voltage | 220-240 V |
| Power | 4 kW |
| Dimension (L*W*H) | 2500 x 800 x 1500 mm |
| Raw Material | Other, Wheat Dough |
| Feature | Other, Easy Cleaning, High Efficiency |
| Color | Other, Silver |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAJDEEP ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Food Processing Machinery from RAJDEEP ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
5
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AGXPR9532K1ZB
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGXPR9532K1ZB
Kolhapur, Maharashtra
Proprietorship
Mr Pravin Rajput
Address
Shop No 2, Sanskruti Apt, Opposite Chogule Ice, 11th Lane, Jaysingpur, Kolhapur, Maharashtra, 416101, India
automatic chapati making machine in Kolhapur
Report incorrect details
































