
Semi Automatic Chapati Making Machine
Price: 75000.00 INR / Unit
(75000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Source | Gas/Electric |
| Operating Temperature | Up to 250C |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Function Type | Mixing Other, Press & Bake |
| Color | Other, Stainless Steel Finish |
| Speed Mode | other, Fixed Speed |
| Heating Method | Gas Heating |
| Features | Easy Operation |
| Noise Level | <70 dB |
| Machine Type | Chapati Making Machine |
| Phase | Single Phase |
| Feeding System | Manual Feed |
| Frequency | 50 Hz |
| Product Type | Semi Automatic Chapati Making Machine |
| General Use | Hotel |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Dough Press Only |
| Capacity | 1000 Chapatis Per Hour |
| Weight (kg) | Approx. 200 kg |
| Product Shape | Other, Round |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Semi Automatic |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 220-240 V |
| Power | 3 kW |
| Dimension (L*W*H) | 2200x800x1300 mm |
| Raw Material | Other, Dough |
| Feature | Other, Uniform Chapati Size |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Color | Other, Stainless Steel Finish |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 75000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAJDEEP ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Food Processing Machinery from RAJDEEP ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
5
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AGXPR9532K1ZB
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGXPR9532K1ZB
Kolhapur, Maharashtra
Proprietorship
Mr Pravin Rajput
Address
Shop No 2, Sanskruti Apt, Opposite Chogule Ice, 11th Lane, Jaysingpur, Kolhapur, Maharashtra, 416101, India
semi automatic chapati making machine in Kolhapur
Report incorrect details




























