











Automatic Cashew Processing Plant
Price: 200000.00 INR / Unit
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rated Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Capacity | 500 kg/hr to 5000 kg/hr (customizable) Kg |
| Frequency | 50/60 Hz Hertz (HZ) |
| Height | Up to 12 feet (approximate) Millimeter (mm) |
| Voltage | 380 V - 440 V Volt (v) |
| Length | Up to 35 feet (approximate) Foot (ft) |
| Feature | Fully automatic, easy to operate, less manpower required |
| Lead Time | 30-45 days from order |
| Condition | New |
| Material | Mild Steel (MS), Stainless Steel (SS) |
| Advantage | High productivity, minimal wastage, improved quality, energy efficient |
| Weight | 6000 kg (approximate, varies with model) Kilograms (kg) |
| Power | 50-100 kW (depending on plant size) Watt (w) |
| Service Period | After-sales service available |
| Dimension (L*W*H) | Customized, typically 35 ft x 10 ft x 12 ft Millimeter (mm) |
| Usage | Industrial Cashew Processing |
| Function | Complete automatic processing of raw cashew nuts to kernels |
| Product Type | Automatic |
| Payment Terms | Paypal, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20 - 25 Days |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India, South India, Central India, West India, North India, East India, Gujarat, Karnataka, Kerala, Lakshadweep, Mizoram, Meghalaya, Manipur, Andhra Pradesh, Bihar, Chandigarh, Daman and Diu, Goa, Jharkhand, Odisha, Punjab, Assam, Delhi, Dadra and Nagar Haveli, Andaman and Nicobar Islands, Arunachal Pradesh, Chhattisgarh, Haryana, Himachal Pradesh, Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Maharashtra, Nagaland, Rajasthan, Sikkim, Tamil Nadu, Telangana, Tripura, Pondicherry, Uttar Pradesh, Uttarakhand, West Bengal |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | PARIVARTAN KAJU HOUSE |
| Stock Quantity | 5 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cashew Processing Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
cashew machine in Surat
Report incorrect details









































