






Automatic Cashew Processing Machine - Mild Steel/stainless Steel, 250-25000kg Capacity | Fully Automatic, Electric Power Source
Price: 200000.00 INR / Unit
(200000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Condition | New |
| Rated Frequency | 50 Hz Hertz (HZ) |
| Length | 3600mm Millimeter (mm) |
| Service Period | After sales service available |
| Capacity | 500 to 700 kg/hour Kg |
| Voltage | 380V / 415V Volt (v) |
| Material | Stainless Steel and Mild Steel |
| Product Type | Automatic |
| Height | 1800mm Millimeter (mm) |
| Power | 3 Phase, 5 HP Horsepower (HP) |
| Dimension (L*W*H) | 3600mm x 1400mm x 1800mm Millimeter (mm) |
| Usage | Industrial Cashew Nut Processing |
| Function | Cashew Nut Processing, Cutting, Shelling, Peeling, Packing |
| Lead Time | 30-45 days |
| Weight | 1500 kg Kilograms (kg) |
| Advantage | Reduces manual labor, Increased productivity, Consistent output quality |
| Feature | Automatic operation, High efficiency, Low maintenance |
| Supply Ability | 15-20 Per Month |
| Delivery Time | 20 - 25 Days |
| Unit Type | , Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Price | 200000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Brand Name | PARIVARTAN KAJU HOUSE |
| Product Unit | 1 , , Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Parivartan Cashew Machinery has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cashew Processing Machine in bulk from Parivartan Cashew Machinery at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
75
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ANXPB4492P1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ANXPB4492P1Z7
Surat, Gujarat
CEO
Mr Hardik Virani
Members since
6 Years
Address
Plot No. D-46/1-2, Road No. 20, Hojiwala Industrial Estate, Near Sachin GIDC, Surat, Gujarat, 394230, India
cashew nut processing machine in Surat
Report incorrect details







































